Гонзага използва гореща стрелба, за да достигне Sweet 16 за първи път от 2015 г. насам, изпреварвайки Юта със 77-66
AP News | 2024-03-26 | 07:08:48

СПОКЕЙН, Вашингтон (AP) — Кейли Труонг вкара 21 точки, Ивон Еджим добави 17 точки и 13 борби, а четвърти- поставеният Гонзага напредна в Sweet 16 за първи път от почти десетилетие, побеждавайки поставения под номер 5 Юта със 77-66 във втория кръг на турнира NCAA в понеделник вечерта.

Zags използваха бараж от 3 -стрелба по точки през втората и третата четвърт, за да преодолеят ранния дефицит и да се класират за първия си регионален полуфинал от 2015 г. насам. Гонзага (32-3) спечели 36-ия си пореден мач у дома и ще се изправи срещу поставения в началото Тексас на регионалния полуфинал на Портланд 4 в петък в Портланд, Орегон.

Gonzaga получи принос от целия състав. Труонг и сестрата близначка Кейлин бяха точни от периметъра, когато Булдогс отбелязаха 12 тройки през първите три четвърти и водеха с цели 21.

Кейлин Труонг добави 14 точки, а Елиза Холингсуърт добави 13 , Bulldogs завършиха 12 от 22 отвъд линията за 3 точки и направиха победна обиколка през препълнената студентска секция на Kennel Club след победата.

Алиса Пили поведе Юта (23-11) с 35 точки, нейният пети мач с 30 точки за сезона, в последния си мач за Utes. Пили вкара първите 10 точки в мача за Utes и затвори кариерата си с тройка 2 секунди преди края, преди да се прегърне дълго с треньора на Юта Лин Робъртс.

Юта се надяваше да се върне на регионалните полуфинали след миналата година, когато Ютите паднаха с 66-63 от бъдещия национален шампион LSU.

Гонзага изоставаше с цели седем в началото на втората четвърт, преди да започне да вали бараж от удари.

Гонзага отбеляза седем от следващите си осем удара, включително пет тройки от петима различни играчи като част от 19-3 серия. Дасия Йънг вкара при каране на пауза с шест секунди до края на полувремето, за да сложи край на сушата на Юта, но дефицитът беше 10 на почивката.

Успехът на Гонзага не спря с почивката на полувремето. Булдогс вкараха първите 11 от второто полувреме, включително отчаянието 3 на Kaylynne Truong, когато часовникът за удар изтече, и игра с 3 точки от Холингсуърт, за да увеличи преднината до 55-34.

Юта се събра, за да дръпне в рамките на 67-61 с 4:49 след шест поредни точки от Пили. Това беше възможно най-близо до Ютите. Юта пропусна следващите си пет удара, Гонзага уцели пет от шест наказателни хвърляния, а кошът за отскок на Еджим с 1:50 до края даде преднина на булдозите със 74-61.

Гонзага напредна на Sweet 16 за първи път от сезон 2015 г. Zags загубиха във втория кръг през 2022 и 2019 г. и ще играят на регионалните полуфинали за пети път в историята на училището. Гонзага загуби от Тенеси след продължения през 2015 г. в първия сезон на треньорката Лиза Фортие.